Napsali o nás - Článek o vítězství našich žáku v soutěži první pomoci


06.10.2019 21:28

Žáci ze základní školy zachraňovali dívku se zástavou dechu

Na Vyšší odborné škole ekonomické, sociální a zdravotnické, Obchodní akademii, Střední pedagogické škole a Střední zdravotnické škole v Mostě v rámci projektu „Na zdrávce hravě a zdravě“ se 25. září 2019 uskutečnil 4. ročník soutěže poskytování první pomoci pro žáky z 9. tříd základních škol Mostecka.

Soutěž připravili vyučující a žáci Střední zdravotnické školy v Mostě pod vedením Mgr. Radky Koubové: „Naši žáci se zhostili role figurantů, maskérů a rozhodčích. Odborné učitelky dohlížely na správnost výkonů, pomáhaly hodnotit, ale i žákům ze ZŠ vysvětlovaly správné postupy při záchraně života nebo poskytnutí první pomoci.“

Sedm čtyřčlenných družstev ověřovalo své znalosti a dovednosti na čtyřech stanovištích. V reálném prostředí domova mládeže. Ošetřovaly nejenom poranění po pádu, ale i popáleninu vařícím čajem, zlomeninu ruky, tepenné krvácení po poranění kuchyňským nožem, tržnou ránu na hlavě, ale i poskytovali první pomoci při zástavě dechu.  

Proč jste zařadili do soutěže i tak těžký úkol jako je první pomoc při bezvědomí? Zeptali jsme se jedné z vyučujících předmětu první pomoc Mgr. Radky Jeníčkové:  „Domníváme se, že se nejedná o výjimečnou situaci. Dali jsme tak žákům možnost, aby si vyzkoušeli na figuríně masáž srdce.“

Soutěžící navštívil i školní maskot, moudrá sova, která ukázka použití cvičného AED (automatický externí defibrilátor).

Vítězem soutěže se stala základní škola V. Nezvala v Mostě. Soutěžící doprovázela Mgr. Ivana Hůrková, která nám řekla: “ Moji žáci jsou zapálení do práce. Jsou to sportovci. Dovednosti získané při nácviku první pomoci se jim budou hodit v životě. Ve škole vykonávají zdravotní hlídku. Soutěží si žáci  uvědomili jak je první pomoc důležitá pro běžný život.“ Jeden člen družstva kladně ohodnotil věrohodnost namaskovaného poranění a dodatečný výklad po podání první pomoci od odborných učitelek. 

Celou soutěž jsme pojali jako motivaci k tomu, aby se otázce první pomoci žáci a vyučující na základních školách pečlivě věnovali.   

PaedDr. Soňa Valušková

Zástupkyně ředitelky školy


Starší články

Aktuální jídelní lístek Otevření školy pro žáky 6. - 8. tříd 26.05.2020  |   Vážení rodiče, milé děti, vláda včera schválila otevření školy žákům 6. - 8. tříd od 8. 6. 2020. V současné době čekáme na podrobnější instrukce, abychom vše naplánovali. Hned, jak bude vše jasné, vás budeme informovat na webu a prostřednictvím zpráv v systému Bakaláři. Roman Ziegler, ředitel …
Loga partnerů Férová škola Obědy pro děti Rodiče vítáni Město Most Genesia Projekt Otevřená škola Projekt Minipodniky na ZŠ My jsme to nevzdali NNTB Fairtradové školy
Obědy pro děti